Darnay Kálmán dolgozószobájában
Egy régi, kicsit megfakult, fekete-fehér fotó, mely mesél az emberről és tárgyairól. A fényképen Darnay Kálmán látható. A fotó a dolgozószobájában készült az íróasztalánál. Íróasztalának tárgyai, mind-mind szívének kedves dokumentumai és rekvizitumai, melyek a Kisfaludy Sándor Emlékház állandó kiállításában megtekinthetők.
Darnay Kálmán íróasztalánál - Kisfaludy Sándor Emlékház CC BY-NC-ND
A sümegi Városi Múzeum elődje a Darnay Múzeum, alapítója Szentmártoni Darnay Kálmán (szül: Dorner Kálmán, Sümeg, Zala vármegye, 1864. május 11. – Sümeg, Zala vármegye, 1945. július 3.). A régész, muzeológus, író, királyi tanácsos, magyar királyi tanácsos és magyar kormányfőtanácsos a kisváros vaskereskedő családjában látta meg a napvilágot. Gyűjtőszenvedélye 1877-ben kezdődött, amikor gyermekként a várban egy "reneszánsz díszes sarkantyút" lelt.
Szerteágazó munkássága során ingyenes újságokat indított (Házibarát, Darnay Múzeum Ingyen Naptára). Bekapcsolódott a Rómer Flóris, Pulszky Ferenc és Hampel József irányításával végzett régészeti feltárásokba. Dunántúl vidékein jelentős ásatásokat folytatott, feltárta a csabrendeki és a somlói urnatemetőt, kutatott Csobáncon, Szalacskán, Lesencetomajon, Nagykapornakon, Zalaszántón stb. Kutatásait írásban is közölte, szakmai folyóiratokban több mint 60 tanulmánya jelent meg. A régészeti leletek képezték a közel 20 ezer darabot számláló gyűjteményének alapját, amelyet 1907-ben az államnak ajándékozott. Így jött létre az Állami Darnay Múzeum, melynek 1909-től igazgatója volt. Kitartóan kutatta Kisfaludy Sándor életét és munkásságát, szorgalmasan gyűjtötte a költő tárgyi emlékeit, múzeumában az író emléktárgyainak gazdag gyűjteményét hozta létre. 1897-ben a Magyar Nemzeti Múzeumnak ajándékozta Kisfaludy 2145 kötetes könyvtárát és 1135 darabból álló kézirat és okmánygyűjteményét, amelyet Eitner Józseftől örökölt. 1897-ben a császár "koronás aranyérdemkereszttel" tüntette ki. A sümegi gyűjtemény jelentős részét 1937-ben a keszthelyi Balatoni Múzeumba szállították, nagyobb része 1945 tavaszán bombázás áldozata lett. Kisfaludy Sándor relikviái Sümegen maradtak, ebből az anyagból nyílt meg 1938 tavaszán a Kisfaludy Múzeum. Elsősorban régészeti közleményei jelentősek, de történeti, néprajzi cikkeivel, szépirodalmi tevékenységével is hírnevet szerzett. Horthy Miklós kormányzótól kormány-főtanácsosi címet kapott 1922-ben, Sümeg városa 1927-ben díszpolgárává választotta.
A Darnay Kálmán emlékkiállítás
1896-ban Budapesten rendezett Ezredéves Országos Kiállítás Történelmi Főcsoportjában Darnayt a sümegi történelmi emlékek bemutatásáért Kiállítási Emlékéremmel tüntették ki.
Darnay Kálmán Kiállítási Érem - Kisfaludy Sándor Emlékház CC BY-NC-ND
Szintén a falon látható a Darnay Kálmánt Királyi tanácsossá kinevező okirat.
A magyar királyi vallás és közoktatásügyi ministertől - Kisfaludy Sándor Emlékház CC BY-NC-ND
Darnay Kálmán célul tűzte ki a Kisfaludy Sándorral kapcsolatos dokumentumok és tárgyak megszerzését. A falon látható a Kisfaludy család nemesi címere.
Kisfaludy család nemesi címere - Kisfaludy Sándor Emlékház CC BY-NC-ND
Ahogyan Kisfaludy Sándor, úgy Darnay Kálmán is az íróasztalán tartotta a Lavater-féle koponyát.
Emberi koponya - Kisfaludy Sándor Emlékház CC BY-NC-ND
Emlékházunk őrzi a Sümegi Darnay Múzeum eredeti hiteles pecsétnyomóját és a Darnay által használt asztali itatóst, az ovális alakú, igényes kiképzésű, viszonylag nagy formátumú, fából készült nyomófejet.
Darnay Múzeum pecsétje - Kisfaludy Sándor Emlékház CC BY-NC-ND
Darnay Kálmán saját kézírásával vezetett, magángyűjteményének teljes körű feltárását megőrző múzeumi leltárkönyve, kiemelt helyen szerepel.
Darnay Kálmán sümegi múzeumi leltára - Kisfaludy Sándor Emlékház CC BY-NC-ND
A Kaszinózó táblabírák, Darnay szépirodalmi munkája, korfestő történeti tréfákat tartalmaz: "Koccintásra emelt boroskupám, képzeletben, szinte összecsendül az évtizedeken át e malomkőasztalnál hűselt Kisfaludy Sándor, Vajda Ignác, Deák Ferenc, Hertelendy György táblabírák "kadarkás"-poharával. Ilyenkor öltenek szivárványos ruhát, kisdiák koromban hallott mesélgetései nagyapámnak, ki majdnem félszázad évet együtt töltött el Sümeg táblabíráival."
Darnay gazdag fegyvergyűjteményéből fennmarad kard. Valószínű ásatásokból előkerült XV. századi sírlelet.
Kardtöredék - Kisfaludy Sándor Emlékház CC BY-NC-ND
Darnay Kálmán személyre szóló, fényképes és kézjegyével ellátott, francia nyelvű szolgálati kártyája. A Párizsi Világkiállítás idején használta, a hagyaték része.
Oszkai Réka
szakmai vezető
Kisfaludy Sándor Emlékház